preload
Część 2


Francuski na Szóstkę
Część 2Dla średnio zaawansowanych

Autor: Małgorzata Kubica
Liczba lekcji: 15 (w tym 3 lekcje próbne)


Bezterminowy dostęp:
79 zł
Leçon 16: Qu'est-ce que tu fais au quotidien?
W pierwszej lekcji części dla średnio zaawansowanych przypomnimy sobie niektóre zwroty poznane w części dla początkujących, głównie liczebniki (godziny) i czasowniki. Nauczymy się opowiadać o naszym dniu, czyli jak wygląda nasza codzienność i co robimy na co dzień. W części gramatycznej poznasz odmianę czasowników regularnych zwrotnych (np. "se réveiller" - "budzić się") oraz kilku czasowników nieregularnych.


Leçon 17: Pardon, le Louvre, c'est par où?
W tej lekcji poznasz nazwy różnych miejsc i instytucji w mieście oraz nauczysz się pytać o drogę i odpowiadać na takie pytania. Nauczę Cię nazw najpopularniejszych środków lokomocji. Ze względu na dużą liczbę nowych słówek i zwrotów dam Ci trochę wytchnienia od gramatyki - poznasz tylko nowy czasownik "chercher" - "szukać".


Leçon 18: Qu'est-ce que tu as fait hier soir?
Tutaj wprowadzimy nowy czas, czyli passé composé - najczęściej używany w języku francuskim czas przeszły. Przy okazji dowiesz się, co to jest participe passé i jak się go tworzy. Podam Ci wiele przykładów na użycie czasu passé composé, w których wykorzystamy także nowe zwroty określające kiedy dana czynność miała miejsce.


19
Lekcja 19: Gdzie pojechałeś na wakacje?
Leçon 19: Où est-ce que tu es allé en vacances?
Dalsza część zagadnień związanych z passé composé. Nauczymy się odmieniać kilka ważnych czasowników, tzw. czasowników ruchu. Będziemy też dla nich tworzyć participe passé. Dzięki tej lekcji będziesz mógł opowiedzieć co i kiedy robiłeś w określonym czasie w przeszłości, np. podczas ostatnich wakacji.
Niedostępna


20
Lekcja 20: Obudziłem się wcześnie rano.
Leçon 20: Je me suis réveillé de bonne heure.
W tej lekcji zakończymy temat czasu passé composé - zajmiemy się jego formą przeczącą oraz czasownikami zwrotnymi. Poznamy też ważne zagadnienie - zaimki osobowe akcentowane, tzw. zaimki mocne.
Niedostępna


21
Lekcja 21: Boli mnie głowa.
Leçon 21: J'ai mal à la tête.
Tutaj poznasz dużo nowego słownictwa, głównie związanego z medycyną - nazwy części ciała, nazwy chorób i dolegliwości, wyrażenia określające samopoczucie, stan zdrowia itp. W części gramatycznej znajdą się rodzajniki ściągnięte z przyimkiem "a`".
Niedostępna


22
Lekcja 22: Co się dzieje?
Leçon 22: Qu'est-ce qui se passe?
Kontynuacja tematu "medycznego". Tym razem sytuacja zdrowotna będzie na tyle poważna, że odwiedzimy lekarza i wcielimy się w rolę pacjenta (na szczęście tylko wirtualnie i na potrzeby edukacyjne). Poznasz wiele nowych słów i wyrażeń, które można usłyszeć podczas wizyty u lekarza oraz które posłużą nam do opisania samopoczucia i stanu zdrowia. W części gramatycznej odmiana kilku przydatnych czasowników nieregularnych.
Niedostępna


23
Lekcja 23: Chcieć to móc.
Leçon 23: Vouloir c'est pouvoir.
W tej lekcji poznamy czasowniki modalne. Nauczysz się wyrażać swoją chęć ("vouloir" - "chcieć"), możliwość ("pouvoir" - "móc") i obowiązek ("devoir" - "musieć"). Przedstawię Ci kilka nowych słówek i zwrotów przydatnych na co dzień, zwłaszcza w połączeniu z czasownikami modalnymi.
Niedostępna


24
Lekcja 24: Jestem smutny.
Leçon 24: Je suis triste.
Tutaj będziemy mówić o uczuciach i emocjach. Nauczymy się wyrażać radość, zadowolenie, ale także smutek i złość. Będzie sporo nowego słownictwa, a w części gramatycznej pokażę Ci odmianę przymiotników wg rodzaju.
Niedostępna


25
Lekcja 25: On jest niziutki!
Leçon 25: Il est haut comme trois pommes!
Ta lekcja dotyczy zewnętrznego wyglądu ludzi, będziemy tu opisywać wygląd swoich bliskich, przyjaciół itp. Poznasz wiele nowych przymiotników i wyrażeń. Pokażę Ci także jak w języku francuskim stopniuje się przymiotniki, dzięki czemu będziesz umiał porównać dwie osoby pod względem wyglądu lub innej cechy.
Niedostępna


26
Lekcja 26: Jestem w dobrym humorze!
Leçon 26: Je suis de bonne humeur!
W tej lekcji kontynuujemy temat z poprzedniej, czyli opisywanie różnych osób, tym razem jednak zajmiemy się charakterem, osobowością i nastrojem. Poznasz dużo nowych przymiotników, a dodatkowo utrwalimy regułę tworzenia przymiotników w rodzaju żeńskim.
Niedostępna


27
Lekcja 27: Uczę się francuskiego.
Leçon 27: J'apprends le français.
Tutaj omówimy sobie dokładnie użycie kilku ważnych czasowników, których używa się inaczej niż analogicznych czasowników w języku polskim. Zwrócę Ci uwagę na te różnice, konkretnie na to, jak te czasowniki łączą się z dopełnieniami. Przedstawię także odmianę kilku czasowników nieregularnych.
Niedostępna


28
Lekcja 28: Zapraszam Cię!
Leçon 28: Je t'invite!
W tej lekcji poznasz kolejną porcję użytecznych czasowników oraz sporą liczbę stosowanych na co dzień zwrotów i wyrażeń z tymi czasownikami. Dowiesz się jak gdzieś kogoś zaprosić, jak zaoferować komuś pomoc, jak się z kimś umówić na spotkanie... W części gramatycznej powiemy sobie o zaimkach dopełnienia bliższego ("mnie", "ciebie" itd.).
Niedostępna


29
Lekcja 29: Będę mieć dużo rzeczy do zrobienia.
Leçon 29: J'aurai beaucoup de choses à faire.
Tutaj poznasz nowy czas w języku francuskim - czas przyszły prosty futur simple. Pokażę Ci odmianę kilku podstawowych czasowników w tym czasie (regularnych i nieregularnych), użyjemy także poznanych dotąd słów i zwrotów do wyrażania przyszłości. Nauczysz się mówić, co będziesz robił jutro, w przyszłym miesiącu, w przyszłym roku...
Niedostępna


30
Lekcja 30: Moje plany na przyszłość.
Leçon 30: Mes projets d'avenir.
Ostatnią lekcję tej części kursu poświęcimy na kontynuację omawiania czasu futur simple, a dodatkowo poznasz czas futur proche - przyszły bliski. Jest to czas bardzo często używany w języku potocznym, używa się go do wyrażania przyszłości bliskiej i pewnej.
Niedostępna


TEST
Test końcowy
Test final
Test końcowy sprawdzający i oceniający Twoją wiedzę po przerobieniu kursu.