preload
Część 3


Francuski na Szóstkę
Część 3Dla średnio zaawansowanych - poziom wyższy

Autor: Małgorzata Kubica
Liczba lekcji: 15 (w tym 3 lekcje próbne)


Bezterminowy dostęp:
79 zł
Leçon 31: Quand j’étais petit...
W pierwszej lekcji trzeciej części naszego kursu poznasz czas przeszły niedokonany imparfait, dzięki któremu będziesz mógł nieco powspominać stare, dobre czasy...


Leçon 32: Quand je regardais la télé, quelqu’un a frappé à la porte.
W kolejnej lekcji będziemy nadal zajmować się tym, co przeszłe. Przyjrzymy się uważnie relacjom między dwoma czasami przeszłymi - passé composé oraz imparfait. Nauczysz się rozróżniać ich zastosowanie i będziesz potrafił opowiadać historyjki w czasie przeszłym.


Leçon 33: Léa que j’aime bien vient de téléphoner.
W tej lekcji będziemy mówić o tym, co zrobiliśmy przed chwilą, czyli poznamy czas passé récent. Zakończymy tym samym na razie nasze rozważania o przeszłości i przejdziemy do zaimków względnych.


34
Lekcja 34: On nauczy mnie pływać.
Leçon 34: Il va m'apprendre à nager.
Lekcja 34. oraz kolejne obejmują zagadnienia związane z dopełnieniami dalszymi. Na początek "dopełnieniowej serii" powtórzymy to, co o dopełnieniach powiedzieliśmy w drugiej części kursu i oczywiście poznamy coś zupełnie nowego. Będą to zaimki osobowe dopełnienia dalszego oraz kilka bardzo przydatnych czasowników, które takie właśnie dopełnienia wprowadzają.
Niedostępna


35
Lekcja 35: Chcę nauczyć Cię mówić po francusku.
Leçon 35: Je veux t'apprendre à parler français.
W tej lekcji będziemy się uśmiechać! A to za sprawą czasownika "sourire", którego odmianę poznamy. Poznasz także inne czasowniki nieregularne, jak "permettre" oraz "promettre". Zajmiemy się dalej zaimkami zastępującymi dopełnienia dalsze osobowe wprowadzone przez przyimek "à" oraz "de".
Niedostępna


36
Lekcja 36: Przyzwyczaiłeś się do tego?
Leçon 36: Tu t'y es habitué?
W kolejnej dopełnieniowej lekcji poznamy zaimek "y", który zastępuje dopełnienia rzeczowe wprowadzone przez przyimek "à". Powiemy także o kilku przypadkach, gdy dopełnienie osobowe wprowadzone przez ten przyimek może być zamieniony tylko na zaimek akcentowany. Nie zabraknie nowych wyrażeń oraz czasowników.
Niedostępna


37
Lekcja 37: Boję się pająków.
Leçon 37: J'ai peur des araignées.
Mimo, że o strachu mowa w tytule lekcji, nie będzie ona straszna! Przedstawimy jasno, aczkolwiek konkretnie zaimek "en", który zastępuje dopełnienia rzeczowe wprowadzone za pomocą przyimka "de". Poznamy kilka nowych słów oraz wyrażeń.
Niedostępna


38
Lekcja 38: Piję ją codziennie rano.
Leçon 38: J'en bois chaque matin.
Ta lekcja będzie o kawie... ale w kontekście zaimka "en"! Tym razem będzie on zastępował dopełnienia wprowadzone za pomocą liczby, wyrażenia ilościowego, rodzajnika nieokreślonego oraz cząstkowego. Na tej lekcji zakończymy na razie naszą przygodę z zaimkami!
Niedostępna


39
Lekcja 39: Jeśli będę mógł, to przyjdę!
Leçon 39: Si je peux, je viendrai!
W lekcji 39. przedstawimy pierwszy typ zdań warunkowych, do czego niezbędny będzie nam czas przyszły. Nauczymy się wyrażać pewne warunki, od których zależy dana czynność.
Niedostępna


40
Lekcja 40: Czy to by było możliwe?
Leçon 40: Ce serait possible?
W kolejnej lekcji powiemy o trybie przypuszczającym conditionnel présent, który posłuży nam jako tryb wyrażający grzeczność, prośbę, zdziwienie, etc.
Niedostępna


41
Lekcja 41: Gdybym mógł, to bym przyszedł!
Leçon 41: Si je pouvais, je viendrais!
Kolejna lekcja nauczy nas używać trybu conditionnel présent w zdaniach warunkowych drugiego typu, czyli takich, które określają czynności hipotetyczne, możliwe do realizacji w przyszłości. Będziemy mogli sobie także "pogdybać", np. co by było, gdybyśmy wygrali na loterii?
Niedostępna


42
Lekcja 42: Środowisko naturalne jest zanieczyszczone.
Leçon 42: L’environnement naturel est pollué.
Tematem tej lekcji będzie ekologia i ochrona środowiska. Poznamy sporo słów i wyrażeń, które umożliwią nam podejmowanie tego ważnego tematu w rozmowach. Nie zabraknie oczywiście nowych, nieregularnych czasowników.
Niedostępna


43
Lekcja 43: Trzeba szanować przyrodę na co dzień!
Leçon 43: Il faut respecter la nature au quotidien!
W kolejnej lekcji będziemy kontynuować temat ochrony środowiska, poznamy nowe wyrażenia i zwroty, nauczymy się mówić o tym, co trzeba zrobić, aby chronić naszą planetę. W lekcji pojawi się także kilka czasowników nieregularnych.
Niedostępna


44
Lekcja 44: Wierzę w to!
Leçon 44: J'y crois!
Tym razem będziemy uczyć się wyrażać swoje opinie. Poznasz kilka czasowników oraz wyrażeń, które są niezwykle przydatne przy wyrażaniu opinii. Poznamy także czasownik nieregularny "croire".
Niedostępna


45
Lekcja 45: Pytam, co się stało.
Leçon 45: Je demande ce qui s'est passé.
W ostatniej lekcji naszego kursu zajmiemy się mową zależną wprowadzoną przez czasowniki w czasie présent. Poznasz różne zmiany zachodzące w przekształcaniu zdań na mowę zależną. Wprowadzimy także tryb rozkazujący od czasownika "être".
Niedostępna


TEST
Test końcowy
Test final
Test końcowy sprawdzający i oceniający Twoją wiedzę po przerobieniu kursu.